BURP Home

Results of the BURP
Spirit of Free Beer X
Homebrew Competition

Saturday,  18 May 2002,  at the
Old Dominion Brewing Company

Ashburn, Virginia

Spirit of Free Beer
 

 

Old Dominion Brewing Co

The Organizers:
 
  Steve Marler               - CO-Competition Organizer
  Robert Stevens             - CO-Competition Organizer
  Betsy Kepler               - CO-Registrar
  Christie Newman            - CO-Registrar
  Bill Newman                - Judges Coordinator
  Colleen Cannon             - Prize Coordinator
  Christine Lewis            - CO-Stewards Coordinator
  Kathy Koch                 - CO-Stewards Coordinator
  Bud Hensgen                - PR Coordinator
  Rob Hanson                 - Homebrew Coordinator
  Alison Skeel               - Facilities
  Jude Wang                  - Score Sheet Coordinator
  Langlie Systems, Inc.      - Internet Services
  Wendy Aaronson             - Breakfast
  TRJames BBQ Catering       - Lunch
        

The Judges:
 
 Wendy Aaronson 
 Kenny Allen  
 Andy Anderson 
 Tim Artz 
 Bruce Bennett 
 Dave Bennett 
 Scott Bickham 
 Denise Biehn 
 Marty Brooks
 Lyle Brown 
 Ralph Bucca 
 Colleen Cannon 
 Tom Cannon 
 Keith Chamberlin 
 Kristin Chester 
 Janet Crowe 
 Pat Crowe 
 Danny Davis 
 John DeCarlo 
 AJ Delange 
 John Dittmann
 
 Michael Fairbrother
 Bruce Feist 
 Polly Goldman    
 Mike Graham 
 Rob Hanson 
 Bud Hensgen 
 Mark Hogenmiller 
 Jay Hopkins 
 Dave Justice 
 Paul Kensler 
 Bob Kepler 
 Kathy Koch 
 Dean Lake 
 Jamie Langlie 
 Paul Langlie 
 Christine Lewis 
 Steve Lipps 
 Bill Madden 
 Bob Maher 
 Brian Matt 
 Ed McCeney 
        
 Mike Mcguire
 Alan Munter 
 Bill Newman 
 Chris O'Brien 
 Wendell Ose 
 Dennis Overby 
 Christian Parker 
 Randy Paul 
 Calvin Perilloux 
 Dave Pyle 
 Becky Pyle
 Lynne Ragazzini
 Bill Ridgely 
 Jim Rorick 
 Wendy Schmidt 
 Phil Sides 
 Phil Spanel 
 Mark Stevens 
 Barnaby Struve 
 Mel Thompson  	
         

The Best of Show Judges:
 
Kenny Allen
Tim Artz
        
Tom Cannon
Bill Ridgely
        
Phil Spanel 
Mark Stevens
         

The Stewards:
 
        Janine Dade 
        John Esparolini 
        Alan Hew 
        Jason Jones 
        Don Kaliher 
        Doug Kruth 
        
        Christian Layke 
        Deirdre Reid 
        Rod Rydlun 
        Anne Stevens 
        Richard Truelove 
        Craig Wallace 
        Jude Wang 
        

The Winning Brewers:     ( BURP denotes a BURP Member.)
Category Brewer BJCP Category Beer Name

Light Lager
1st Place Bob & Betsy Kepler BURP Muenchner Helles What the Helles?
2nd Place Brooks McNew Light/Std/Premium Beechwood Blast
3rd Place Andy Anderson BURP Bohemian Pilsner Saaz on Steroids

Light Ales, Koelsch, & Altbier
1st Place Chris Ingerman Koelsch Blackwidow Kolsch
2nd Place Chris Ingerman Blond Ale Pacman Blond
3rd Place Edward Bielaus BURP &
Mark Polnasek BURP
Duesseldorf Altbier Voice of the Turtle Alt

English & Scottish Ales
1st Place Robert Finkelstein BURP Heavy 70/- Edinburgh Summer
2nd Place Jay Reeves Strong ESB
3rd Place Bob Maher BURP Heavy 70/- Scottish 53

American Pale Ale
1st Place Steve Bartos American Amber American Amber
2nd Place Keith Chamberlin BURP American Pale Why Does It Rain On Me?
3rd Place Michael Robinson American Pale American Thighs

IPA
1st Place Keith Chamberlin BURP   One More Nookie
2nd Place Aaron Blessing & Jason Gatian   Hop Soup
3rd Place Bev Blackwood   D.R.I.P.A.

Amber & Dark Lagers
1st Place Scott Bickham BURP Vienna Lager George Fix Memorial Vienna
2nd Place Ralph Davis BURP Schwarzbier Ralph's Dodonaer Dummkopf Schwarzbier
3rd Place Wendy Aaronson BURP &
Bill Ridgely BURP
Oktoberfest/Maerzen Burpfest

Brown Ale
1st Place Charles & Patty Newman Mild Dark Mild
2nd Place Bob Beard American Brown Bobby Brown
3rd Place Andy Anderson BURP Mild Last Chance Mild

Strong Ales
1st Place Keith Chamberlin BURP Strong Scottish Ale We Be Heavy
2nd Place Andy Anderson BURP American-style Barleywine Bucket O' Hops
3rd Place R. Kodlick Old Ale Sampson Strong Ale

Bock
1St Place Andy Anderson BURP &
Dave Pyle BURP
Doppelbock Procrastinator
2nd Place Steve Marler BURP Eisbock Ice Box
3rd Place Tim Artz BURP &
Jim Tyndall BURP
Doppelbock Rejuvenator

Porter
1st Place Mike McGuire BURP Brown Porter One-legged Man Porter
2nd Place Rob Hanson BURP Robust Porter Hanson's Entire
3rd Place Jay Adams BURP Robust Porter Wild Willy's Kiss My Entire Butt Porter

Stout
1st Place Andy Anderson BURP Dry Stout Ode to Roasted Barley
2nd Place Christian Layke BURP Foreign Extra Stout Extra Chocolate Stout
3rd Place Dave Pyle BURP Sweet Stout Old Black Betty

Wheat
1st Place Paul Kensler BURP &
Rob Hanson BURP
Bavarian Weizen Hefe 380
2nd Place Robert Stevens BURP Bavarian Weizen Roanne Weizen
3rd Place R. Kodlick Bavarian Weizen Kristal Klacth Weizen

Strong Belgian
1st Place Bob & Betsy Kepler BURP Dubbel BK Dubbel
2nd Place Tim Weil BURP &
Mike Gibbons
Trippel Domino
3rd Place Jay Adams BURP Strong Belgian Goosepoint

Belgian, French, lambic and Sour Beers
1st Place Dave & Becky Pyle BURP Straight Sour Soxs
2nd Place Tom & Colleen Cannon BURP Oud Bruin Dark Red
3rd Place Chris Mathewson Saison Biere de Garage

Specialty Beers
1st Place Mike Horkan BURP Spice/Herb/Vegetable 2001 Xmas Ale 2
2nd Place Bob Cromer Other Smoked Beer Smoky Vienna
3rd Place John Heubel Classic Rauchbier Smoke & Mirrors

Mead & Cider
1st Place William Cavender BURP Metheglin Metheglin #7
2nd Place William Cavender BURP Mixed Category Mellow Mel
3nd Place Ben Jankowski &
Mike Maimone
Other Fruit Uncle Bob

Best of Show:
Category Brewer BJCP Category Beer Name
1st Place Keith Chamberlin India Pale Ale One More Nookie
2nd Place Keith Chamberlin Strong Scottish Ale We Be Heavy
3rd Place Bob & Betsy Kepler Muenchner Helles What the Helles?

Bill Moe Memorial Extract Winner:
Brewer BJCP Category Beer Name
Robert Finkelstein Heavy 70/- Edinburgh Summer

George Fix Light Lager Prize:
Brewer BJCP Category Beer Name
Andy Anderson Bohemian Pilsner Saaz on Steroids

MCAB Winners:
BJCP Category Name
1   American Lager Brooks McNew
2   European Pale Lager Bob & Betsy Kepler
3   Light Ale Chris Ingerman
4   Bitter & English Pale Ale Jay Reeves
5   Scottish Ales Robert Finkelstein
6   American Pale Ales Steve Bartos
7   India Pale Ale Keith Chamberlin
8   Koelsch & Altbier Chris Ingerman
9   German Amber Lager Scott Bickham
10  Brown Ale Charles & Patty Newman
11  English & Scottish Strong Ale Keith Chamberlin
12  Barleywine & Imperial Stout Andy Anderson
13  European Dark Lager Ralph Davis
14  Bock Andy Anderson & Dave Pyle
15  Porter Mike McGuire
16  Stout Andy Anderson
17  Wheat Paul Kensler & Rob Hanson
18  Strong Belgian Ale Bob & Betsy Kepler
19  Belgian & French Ale Chris Mathewson
20  Lambic & Belgian Sour Ale Dave & Becky Pyle

Our Host: Old Dominion Brewing Co.
44633 Guilford Drive
Ashburn, Virginia 20147-6001

Old Dominiion Brewing Co

/images/rainbow.jpg

top of page