2007 SoFB Results

Best of Show:
1 – Ken Gillespie   North English Brown Ale
2 – Edward Bielaus   Koelsch
3 – Edward Bielaus   Premium American Lager
Bill Moe Award:
Wendell Ose, Bruce Ng
& Beth Demyanick
  Best Extract Brewers

 

Spirit of Free Beer was held Saturday, May 12, at Old Dominion Brewery.
– 290 beers were entered –
     Brewer Name       Beer Style
Light Lager:
1 – Edward Bielaus Mel Thompson Can Bite My Crank 1C Premium American (BOS 3)
2 – Rick Garvin & Christine Menage a Trois 1D Munich Helles
3 – Rick, Christine, Mike Neith Herr Schmekt 2A German Pilsner
Amber & Dark Lager:
1 – Edward Bielaus Oaf’ Fest 3B Octoberfest/Maerzen
2 – Mel Thompson Schweinshite! 3A Vienna Lager
3 – Stephen Davis Steve’s Summer Schwarzbier 4C Schwarzbier
Bock:
1 – Rick Garvin & Christine Augustus Schmekt Hellerbock 5A Maibock/Helles Bock
2 – Rick Garvin & Christine Munchener Tram 27 5C Doppelbock
3 – Mel Thompson Phuckenator 5C Doppelbock
Light Ale, Koelsch, Alt:
1 – Edward Bielaus The Ghost of Bill Leonard 6C Koelsch (BOS 2)
2 – Keith Hipsley Altfeuerwache Koelsch 6C Koelsch
3 – Edward Bielaus Alt Cow Dusseldorf Alt 7C Dusseldorf Altbier
English Pale Ale:
1 – Scott Wise Never Mind the Bollocks Bitter 8B Best Bitter
2 – Mark Hogenmiller Three Diamonds 8A Ordinary Bitter
3 – Mel Thompson T’wod Leslie 8C Strong Bitter
Scottish and Irish Ale:
1 – Joseph Gherlone If It’s Not Scottish, It’s Crap 9E Strong Scotch Ale
2 – Edward Bielaus Newman’s Poor Behavior Wee Heavy 9E Strong Scotch Ale
3 – Calvin Perilloux 9A Scottish Light 60/-
American Ale:
1 – Steve Marler Liberty Bell 10A American Pale Ale
2 – Mathew Pyle Big Brown 10C American Brown
3 – Calvin Perilloux 10B American Amber Ale
Porter:
1 – Wendy Aaronson & Bill 12A Brown Porter
2 – Ken Gillespie Rockin’ 12B Robust Porter
3 – Wendell Ose, Bruce Ng
& Beth Demyanick
Beth’s Porter 12B Robust Porter (EXT)
Stout:
1 – Rick Garvin & Christine West Indian Viagra 13D Foreign Extra Stout
2 – Mike McGuire Middle-aged Russian 13F Russian Imperial Stout
3 – Edward Bielaus Michalek Memorial Stout 13A Dry Stout
India Pale Ale:
1 – Keith Chamberlin Happy Tongue Slapper 14C Imperial IPA
2 – Mel Thompson Wonder Dog 14B American IPA
3 – Joseph Gherlone Radiant Copper IPA 14B American IPA
German Wheat & English Brown:
1 – Ken Gillespie NEBA 11C N. English Brown (BOS 1)
2 – Mark Tanner Vienna Dunkel 15B Bavarian Dunkelweizen
3 – Calvin Perilloux 11A Mild
Belgian, French, & Sour Ale:
1 – Ben Schwalb Sour Power 17E Gueuze
2 – Wendy Schmidt Saison DeBatin 16C Saison
3 – Wendy Aaronson & Bill 16B Belgian Pale Ale
Belgian Strong Ale:
1 – Jared Mechling,Ken Hittel Tripel 18C Belgian Tripel
2 – Joseph Gherlone Cogniative Dissonance III 18C Belgian Tripel
3 – Edward Bielaus Renal Carbuncle’s Private Reserve 18B Belgian Dubbel
Strong Ale:
1 – Bud Hensgen Bud’s Winter Warmer 19A Old Ale
2 – Keith Chamberlin Down the Hatch 19C American Barleywine
3 – Keith Chamberlin Old Old Ale 19A Old Ale
Specialty Beer:
1 – Cannons,Crowes,Marler Schtuppers Hop Pocket Pool Pils 23A Specialty Beer – Keller Pils
2 – Wendy Aaaronson & Bill 22A Classic Rauchbier
3 – Mark Hogenmiller Flint Hill Wild 23A Specialty Beer
Mead and Cider:
1 – John Dittman 27A English Cider
2 – Yancy Bodenstein One Honey of a Stoutly Braggot 26B Braggot
3 – Lonnie & Deborah Mcallister 24C Sweet Mead