2014 Monthly Competition results

2014 Monthly Competitions

( ) indicates BJCP style categories used to evaluate beers, ciders or meads

Date

Competition

Place

Winner

Winner’s Beer Style

Jan 18 David vs Goliath

1st

Mel Thompson English Barleywine

2nd

Mel Thompson English Bitter

3rd

Bob Andres American Barleywine
Feb 8 Belgian and French Ale (Cat 16)
Multi-Club Challenge

1st

Bob Rouse (DC Homebrewers & BURP) Biere de Garde

2nd

Mark Hogenmiller & Dave Pyle (BURP) Orval Clone

3rd

Nick Griner (BURP) Paterbier
Mar 8 Stout (Cat 13)

1st

Tim Madden Foreign Extra Stout

2nd

Greg Leifer Dry Stout

3rd

Mike Reinitz Russian Imperial Stout
Apr 12 India Pale Ale (Cat 14)

1st

Alan Hamm English IPA

2nd

Jeff Maxwell American IPA

3rd

Mel Thompson American IPA
May 10 Chili Competition

1st

Team Fio (Fiorino Bros & John Moran)
Cliven Bundy Anarchist Chili

2nd

Team Wild Thangs (Lees, Korabiks, & Maddens) Wild Mild Love Child Chili

3rd

Team Artz (Tim, Dot, & Ben Artz) Smokin’ Bowl O’ Red

Hottest

Team Jackalope (Cannons, Crowes, & Steve Marler) Jackalope Chili
Best Beer with Chili

1st

Dickheads (Cannons & Crowes) Maibock

2nd

Andy Anderson & Kathy Koch Munich Helles

3rd

Mike Reinitz Czech Dark Lager
Rye Challenge Beer

1st

Mel Thompson & Larry Koch Rye Pale Ale

2nd

Joe Federico Ryeish Pale Ale

3rd

Mike Vonk & Thomas O’Neill Black Rye IPA
Jul 12 Sour Ale (Cat 17)

1st

Nick Griner Berliner Weisse

2nd

Mike Reinitz Unblended Lambic

3rd

Dave & Becky Pyle Gueze
Aug 15 MASHOUT Multi-Club Competition

1st

Bill Metz – QCHC American IPA

2nd

Charlie Welch – FOAM Dry Stout

3rd

Nate Welch – NOVA Homebrewers Flanders Red Ale
Sep 27 German Styles (Cat 1D, 1E, 2A, 3A, 3B, 4B, 4C, 5, 6C, 7A, 7C, 15, 22A

1st

Mel Thompson Doppelbock

2nd

Ed Bielaus Oktoberfest

3rd

Mike Reinitz Kolsch
Oct 18 SMaSH – Single Malt and Single Hop

1st

Dave White English Pale Ale (Vienna malt, Motueka hops)

2nd

Bill & Wendy Aaronridge Franconian Landbier (Vienna malt, Mt Hood hops)

3rd

Dave White Saison (Pils malt, EKG hops)
Nov 14 Real Ale

1st

Bill & Christie Newman w/ Mel Thompson Special (Best) Bitter

2nd

Greg Leifer Dark Mild

3rd

Mark Raker Ordinary Bitter

Cellarman’s Choice

Dickheads (Cannons & Crowes) Strong Mild
Dec 11 Winter Warmers

1st

Bill & Wendy Aaronridge English Winter Warmer

2nd

Dickheads (Cannons & Crowes) Winter Warmer

3rd

Dave & Becky Pyle ESB Brewed with Youth Berry & Bitter Orange Teas