2014 SoFB results

Thanks To All Who Participated in the 22nd Spirit Of Free Beer Homebrew Competition

There were 489 entries judged and 235 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show Winners

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Patrick Gibson The Pils That Ills 2A: German Pilsner Charlottesville Area Masters of Real Ale
2nd Mel Thompson Too Strong For A Limey Too 19B: English Barleywine BURP
3rd Joe Rezendes It’s MY Beer! 4C: Schwarzbier Brewing Network

Best of Show – Bill Moe Award

The Bill Moe Award, named for the late BURP member Bill Moe, is given to the participant who achieves the highest scoring beer at the competition with a malt extract-based beer.

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Menkis
Co-Brewer: Katrina Menkis
Red Oak Spring Ale 9E: Strong Scotch Ale
HM Jeff Ferraro Bloody Chainsaw – It’s The End 18C: Belgian Tripel

Winning Entries

Table 1: Cat 1: Light Lager (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bob Brown Helles Yes! 1D: Munich Helles HOPS! Homebrewers’ Pride of the Southside
2nd Bill Boyden
Co-Brewer: John Wheeler
American Lager 1B: Standard American Lager
3rd John Peed Arbeitermann 1E: Dortmunder Export Tennessee Valley Homebrewers

Table 2: Cat 2: Pilsner (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Patrick Gibson The Pils That Ills 2A: German Pilsner Charlottesville Area Masters of Real Ale
2nd Andy Anderson
Co-Brewer: Kathy Koch
Prague Passion 2B: Bohemian Pilsner BURP
3rd Edward Bielaus Mel Can Bite My Crank 2C: Classic American Pilsner BURP

Table 3: Cat 3: European Amber Lager (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rob Farrell I Wanna Be Sedated 3B: Oktoberfest/Marzen CRABS
2nd Robert Stevens RoAnne Vienna 3A: Vienna Lager BURP
3rd Joe Edidin Oktoberfest 3B: Oktoberfest/Marzen Tennessee Valley Homebrewers

Table 4: Cat 4: Dark Lager (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Joe Rezendes It’s MY Beer! 4C: Schwarzbier Brewing Network
2nd Brandon Daly May The Schwarz Be With You 4C: Schwarzbier
3rd Mike Sienkiewicz Rubberneck Dunkel 4B: Munich Dunkel
HM Hope OKeeffe
Co-Brewer: Scott Burns
Schwarzbier 4C: Schwarzbier BURP & GRIST

Table 5: Cat 5: Bock (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mike Sienkiewicz Rubberneck Bock 5B: Traditional Bock
2nd Mel Thompson Catchulator 5C: Doppelbock BURP
3rd Keith Kost Maibock 5A: Maibock/Helles Bock TRASH

Table 6: Cat 6: Light Hybrid Beer (23 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dennis Finney American Wheat 6D: American Wheat or Rye Beer
2nd Jeremy Maldonado Bike Lane Brewery – Kilometer Kolsch 6C: Kolsch Downright Obsessed Homebrewers DOH!
3rd Joe Bump Little Johnny Rye Guy 6D: American Wheat or Rye Beer DC Homebrewers

Table 7: Cat 7: Amber Hybrid Beer (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Stevens RoAnne Alt 7C: Dusseldorf Altbier BURP
2nd Keith Kost And In Third Place With A Dusseldorf Altbier… 7C: Dusseldorf Altbier TRASH
3rd Brendan Kelly BDK Alt 7C: Dusseldorf Altbier BURP, Prince William Brewers Guild

Table 8: Cat 8: English Pale Ale (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Vesser Special Bitter 8B: Special/Best/Premium Bitter The Wort Hogs
2nd Edward Bielaus The Sorrows Of Empire ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) BURP
3rd John Peed True Brit 8B: Special/Best/Premium Bitter Tennessee Valley Homebrewers

Table 9: Cat 9: Scottish and Irish Ale (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Menkis
Co-Brewer: Katrina Menkis
Red Oak Spring Ale 9E: Strong Scotch Ale
2nd Joe O’Keefe Banshee 9D: Irish Red Ale CRABS
3rd Bill Ridgely
Co-Brewer: Wendy Aaronson
MacAthair O’ The Dog 9E: Strong Scotch Ale BURP
HM Joe Rezendes Rose’s Red 9D: Irish Red Ale Brewing Network

Table 10: Cat 10: American Ale (57 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mel Thompson No Thai Spices 10A: American Pale Ale BURP
2nd Karl Homburg Bishop’s Brown Ale 10C: American Brown Ale James River Home Brewers
3rd Joe Bump
Co-Brewer: Keeran Bump
Mo Betta 10A: American Pale Ale DC Homebrewers

Table 11: Cat 11: English Brown Ale (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mark Girard Sound System 11A: Mild BURP
2nd Steve Lusk Cheshire Brown Ale No. 3 11C: Northern English Brown Ale
3rd Keith Kost Better Than Ocque 11A: Mild TRASH
HM Kenneth Padgett
Co-Brewer: John Lifsey
BrewNet 11B: Southern English Brown Ale Downright Obsessed Homebrewers

Table 12: Cat 12: Porter (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Peter Polczynski Skinny Pete And Badger’s Porter 12B: Robust Porter Fellowship Of Oklahoma Alemakers
2nd Nicole Owren-Wiest Porter’s Porter 12B: Robust Porter
3rd Bill Ridgely
Co-Brewer: Wendy Aaronson
Coal Porter 12A: Brown Porter BURP

Table 13: Cat 13: Stout (23 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mel Thompson
Co-Brewer: Billy Boy Ridgely
Pair o’ BARFers 13B: Sweet Stout BURP
2nd Karl Homburg Oatmeal Stout 13C: Oatmeal Stout James River Home Brewers
3rd Patrick Garvin
Co-Brewers: Randy Barnette, Christine Johnbrier
West Indian Viagra 13D: Foreign Extra Stout BURP

Table 14: Cat 14: India Pale Ale (IPA) (42 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Wendy Schmidt English IPA 14A: English IPA BURP
2nd Anthony Erdman
Co-Brewer: Jeff Scandinaro
American IPA 14B: American IPA
3rd Nick Harden
Co-Brewer: Martin Dodge
3939 14C: Imperial IPA
HM Andy Skotnicki
Co-Brewer: Michael Mercer
3rd Chance IPA 14B: American IPA Wolftrap

Table 15: Cat 15: German Wheat and Rye Beer (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jim Sawitzke
Co-Brewer: Pieter Huiberts
Weizen Heimer 15A: Weizen/Weissbier FOAM
2nd Jeff Muse Cursing Wife 15C: Weizenbock St. Louis Brews
3rd Matthew Bocknek
Co-Brewer: Alfred Gamulo
Bavarian Hefeweissbier 15A: Weizen/Weissbier

Table 16: Cat 16: Belgian and French Ale (34 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Steve Schember Always Summer 16C: Saison
2nd Keith Kost Chloegaarden 16A: Witbier TRASH
3rd Colleen Cannon
Co-Brewers: Tom Cannon, Pat Crowe, Janet Crowe
Grande Screw 16B: Belgian Pale Ale BURP

Table 17: Cat 17: Sour Ale (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shane Kelley Pucker Up Baby 17A: Berliner Weisse
2nd Jamey Barlow Cuvee Jamey 17D: Straight (Unblended) Lambic CAMRA (Charlottesville Area Masters of Real Ale)
3rd Bob Rouse Wedding Lambic 17F: Fruit Lambic BURP, DC Homebrewers

Table 18: Cat 18: Belgian Strong Ale (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christian Burns Rochefort 10 Clone 18E: Belgian Dark Strong Ale BURP
2nd Frank Filteau GS 18D: Belgian Golden Strong Ale
3rd Jeff Ferraro Bloody Chainsaw – It’s The End 18C: Belgian Tripel

Table 19: Cat 19: Strong Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Mel Thompson Too Strong For A Limey Too 19B: English Barleywine BURP
2nd Mel Thompson Too Strong For A Limey One 19B: English Barleywine BURP
3rd Jody Grenert
Co-Brewer: Rob Brannan
Long Winter’s Sleep 19A: Old Ale Athens Homebrew Club

Table 20: Cat 20: Fruit Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Vesser Raspberry Wit V.2 (2.0) 20A: Fruit Beer The Wort Hogs
2nd Shane Kelley Caught In The Rain 20A: Fruit Beer
3rd Mark Girard Fruity Fruit Fruit, Jr. Shabadoo 20A: Fruit Beer BURP

Table 21: Cat 21: Spice/Herb/Vegetable Beer (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Greg Leifer Witty Poblano Wit 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer BURP
2nd Lee Kexel Poblano Wit 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
3rd Christine Brazill
Co-Brewer: Ted Perez
Mocha Brown 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer DC Homebrewers

Table 22: Cat 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Rob Farrell One Shot To The Body 22A: Classic Rauchbier CRABS
2nd Jeremy Maldonado Bike Lane Brewery – Peloton Porter 22B: Other Smoked Beer Downright Obsessed Homebrewers DOH!
3rd Armand Houle Land Fill 22B: Other Smoked Beer TRASH

Table 23: Cat 23: Specialty Beer (24 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Thomas Sords Lawnmower Pale – Nottingham 23A: Specialty Beer BURP
2nd Tim Arndt Double Barrel Port Pt. I 23A: Specialty Beer Shenandoah Valley Homebrewers Guild
3rd Mel Thompson
Co-Brewer: Billy Boy Ridgely
Sumatran Dark Roast 23A: Specialty Beer BURP

Table 24: Cat 24-26: Mead (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Wickstrom Pina Colada Mead 25C: Other Fruit Melomel Midnight Homebrewer’s League
2nd Jamie Langlie
Co-Brewer: Paul Langlie
Old Mead 24A: Dry Mead BURP
3rd Jamie Langlie
Co-Brewer: Paul Langlie
New Mead 24C: Sweet Mead BURP

Table 25: Cat 27-28: Cider (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Andres Russet Baby 28A: New England Cider BURP
2nd Thomas Sords Apfelwien Aged On Mulberries 28C: Applewine BURP
3rd Jason Bryant Apfelwein 27A: Common Cider Wort Hogs