2015 Monthly Competition results

2015 Monthly Competitions

( ) indicates BJCP style categories used to evaluate beers, ciders or meads

Date

Competition

Place

Winner

Winner’s Beer Style

Jan 18

Strong Ales

1st

Mel Thompson English Barleywine

2nd

Andy Anderson Old Ale

3rd

Robert Stevens & Steve Marler English Barleywine

Feb 21

Pairing Beer with Cheese and Chocolate

1st

Cheese – Dan Bader (GRIST)
Chocolate – Bill & Wendy Aaronridge (BURP)
English Pale Ale (“Frank’s Party Ale”)
Foreign Extra Stout
(“Top Hat Stout”)

2nd

Cheese – Ricardo Echalar (DC Homebrewers)
Chocolate – Brian Pinke & Harrison Behl (DC Homebrewers)
Weizenbock (“Augustinus”)

Porter (“Fireside Ale”)

3rd

Cheese – Terri Fischer (BURP)
Chocolate – Mike Reinitz (BURP)
Cider (No Name)

Baltic Porter (“Vlad’s Bucket List”)

Mar 21

Stouts

1st

Mel Thompson and Bill Ridgely Sweet Stout (“Pair O’ Barfers”)

2nd

Bob Andres Russian Imperial Stout

3rd

Matthew Pyle American Stout (“SoFB Worthy?”)

May 9

Chili Competition

1st

Tim Artz Smokin’ Bowl O’ Red


2nd

Tom and Colleen Cannon, Steve Marler, and Rich Sampson Jackalope Chili

3rd

Pam and Greg Leifer Roadside Chili

Hottest

Rick Garvin and Christine Johnbrier Satan’s Sphincter

Best Beer with Chili

1st

The Dickheads Maibock

2nd

Andy Anderson Rauchbier

3rd

Aaronridge Brewing Rye IPA
 Jun 20

 Non-German Lagers

1st

Greg Leifer Czech Pils

2nd

Bob Rouse Cal Common

 3rd

Charles Thrower Vienna Lager
Jul 25 American vs British

1st

Bud Hensgen

American Pale Ale

2nd

Dave White & Friends English Old Ale

3rd

Bill & Wendy Aaronridge English Best Bitter
Aug 21 MASHOUT Sour Beer Competition (Multi-Club Popular Vote)

1st

Dave & Becky Pyle (BURP) Gueuze

2nd

Ben Schwalb (CRABS) Lime Gueuze

3rd

Garrett Thayer (BURP) DC Water (Kriek)
Sep 26 German Styles (Cat 1D, 1E, 2A, 3A, 3B, 4B, 4C, 5, 6C, 7A, 7C, 15, 22A

1st

Mel Thompson Doppelbock

2nd

Dave White Marzen

3rd

Mike Reinitz Kolsch
Oct 18 Belgian and French Ale

1st

Bob Rouse Saison

2nd

Joseph Brennan Bier de Garde

3rd

Mike Reinitz Patersbier
Nov 13 Real Ale

1st

Mark Raker ESB (Replenish Ale)

2nd

Andy Anderson & Kathy Koch Ordinary Bitter

3rd

Matt Pyle Brown Porter (Improv Porter)

Cellarman’s Choice

Ralph Barthold Ordinary Bitter (Glad All Over)
Dec 10 Winter Warmers

1st

Jeanne Burns Winter Warmer

2nd

Mark Hogenmiller  Coconut Porter

3rd

Dave White Winter Ale