Monthly Competition Schedule, Announcements, and Results

The monthly competitions are club only events for BURP members and their guests. Check the Event calendar for details on how to register and enter a monthly competition.

All the Monthly Competitions winners for 1996 to present can be found at Monthly Competition Winners

2018 Monthly Competitions

( ) indicates BJCP style categories used to evaluate beers, ciders or meads

Date

Competition

Place

Winner

Winner’s Beer Style

January

Big Beers (>= 8% ABV)

1st

Mike Reinitz British Strong Ale

2nd

Gary Sharp (BADASS)  Imperial Stout

3rd

Bob Andres Barrel-Aged American Strong Ale

February

Ciders

1st

Jay Wilkes (DCHB)  New World Cider

2nd

Bill Ridgely & Wendy Aaronson
 English Cider

3rd

Dave White  New World Cider

March

The McCoubrey Stout

Competition (Cat. 15B, 15C, 16, 20B, 20C- 2015 BJCP)

1st

 Steve Marler
& Ed Dullaghan
 Irish Stout

2nd

Mike Reinitz Imperial Stout

3rd

Bob Rouse  Oatmeal Stout

April

SoFB Leftovers

No competition

 

 

 

May

Chili Cook-Off

1st

The Six-Packers (Lees, Maddens, Korabiks)

Chuckwagon Chili (made with Irish stout and black saison)

2nd

Dos Pesos (The Leifers) 4-Way Chili (made with ordinary bitter)

3rd

Steve Marler Burning Green Man Chili Verde (made with wit beer)

Hottest

Team Jackalope (Cannons, Crowes, Sampson) Jackalope Chili (made with dopplebock)

Best Beer with Chili

1st

Andy Anderson Rauchbier

2nd

Dickheads (Cannon/Crowe)  Helles Bock

3rd

Mike Reinitz  Czech Dark Lager

June

No comp

1st

2nd

3rd

July

No comp

1st

2nd

3rd

August

Mashout

No competition

1st

2nd

3rd

September

German Styles

Oktoberfest

1st

Tim Gerbracht (GRIST) Marzen

2nd

Andy Anderson Rauchbier

3rd

Mike Reinitz Kolsch

October

Team Competition (BURP-Am)

1st

Joe Federico & Marianne Buckley Imperial Stout

2nd

3rd

 

   

November

Real Ale

1st

Jim Busch Ordinary Bitter

2nd

Jim Busch Best Bitter

3rd

Bill Ridgely & Wendy Aaronson 60 Shilling

Cellarman’s Choice

Erich Streckfuss & Sara Bondioli (?) Golden Ale (?)

December

Trappist Ales

1st

Robert Stevens Dubbel

2nd

Chuck Hughes Single

3rd

Greg Leifer Dubbel

January 2019

 

1st

   

2nd

   

3rd

   

February 2019

 

1st

   

2nd

   

3rd

   

March 2019

The McCoubrey Stout

Competition (Cat. 15B, 15C, 16, 20B, 20C- 2015 BJCP)

1st

 

 

2nd

 

 

3rd

   

2017 Monthly Competitions

( ) indicates BJCP style categories used to evaluate beers, ciders or meads

Date

Competition

Place

Winner

Winner’s Beer Style

January

 

1st

Dave White Black IPA

2nd

Robert Stevens Session Red IPA

3rd

Andy Anderson & Kathy Koch Grapefruit IPA

February

Beer and Cookies

1st

Patrick Butler Dunkelweizen + Butter Rum cookies

2nd

Mike Cavin & Becky Cate (GRIST) Russian Imperial Stout + chocolate chunk cookies

3rd

Rebecca Beardsley (LOCAL 19382) Winter Warmer + ginger snap cookies

March

The McCoubrey Stout

Competition (Cat. 15B, 15C, 16, 20B, 20C- 2015 BJCP)

1st

Bill Ridgely & Wendy Aaronson Irish Stout

2nd

Patrick Butler Sweet Stout

3rd

Mike Reinitz Imperial Stout

April

SoFB Leftovers

No competition

 

 

 

May

Chili Cook-Off

1st

Andy Anderson & Kathy Koch

Barkin’ Spider 3.0

2nd

The Gringos (Pam & Greg Leifer) Smokin’ Gringa Chili

3rd

The Dickheads (Cannons and Crowes) Jackalope Chili

Hottest

Emily & Howard Michelsen Smok’n Hot Chili

Best Beer with Chili

1st

Mike Reinitz Czech Dark Lager

2nd

Andy Anderson & Kathy Koch Hellerbock

3rd

Ed Bielaus Kolsch

June

Sour Ales

1st

Dave & Becky Pyle Fruit Lambic (raspberry – Framboise)

2nd

Dave White Fruit Lambic (mango)

3rd

Dave & Becky Pyle Gueuze

July

Belgian Ales

1st

Mike Reinitz Saison

2nd

Hillary Sadoff Golden Strong

3rd

Hillary Sadoff Golden Strong

August

Mashout

No competition

1st

2nd

3rd

September

German Styles

Oktoberfest

1st

Bill Ridgely & Christian Layke Franconian Kellerbier

2nd

Mel Thompson Marzen

3rd

Robert Stevens German Helles Export

October

Team Competition (BURP Pro-Am)

1st

Dave White & Mark McNally American Pale Ale

2nd

Matthew Pyle & Mike Smith Belgian Dubbel

3rd

Hillary Sadoff & Sean Ramsey American Amber

 

   

November

Real Ale

1st

Mike Reinitz English Porter

2nd

Andy Anderson & Kathy Koch Ordinary Bitter

3rd

Gordon Goeke Dark Mild

Cellarman’s Choice

Greg Leifer Dark Mild

December

Trappist Ales

1st

Greg Leifer Trappist Single

2nd

Howard and Emily Michelsen Belgian Dubbel

3rd

Matthew Pyle & Dave White Belgian Dubbel

January 2018

Strong Beers (Anything >= 8% ABV)

1st

   

2nd

   

3rd

   

February 2018

Ciders

1st

   

2nd

   

3rd

   

March 2018

The McCoubrey Stout

Competition (Cat. 15B, 15C, 16, 20B, 20C- 2015 BJCP)

1st

 

 

2nd

 

 

3rd